چگونه یک تلسکوپ خوب و با کیفیت بخریم

 

برای خرید یک تلسکوپ، ابتدا باید نیازهای خود را مشخص کنید. برای این کار، باید تصمیم بگیرید که تلسکوپ را برای چه کاربردی می‌خواهید استفاده کنید، آیا برای علاقه‌مندی به آسمان‌شناسی یا برای مشاهده طبیعت و پرندگان می‌باشد. سپس باید بودجه‌ی خود را تعیین کنید و بر اساس آن، در بازار مربوطه تحقیق کنید. بهتر است قبل از خرید، نظرات و تجربیات دیگران را مطالعه کنید و از فروشندگان معتبر و مطمئن خرید کنید. همچنین باید به اندازه‌ی تلسکوپ و وزن آن توجه کنید تا بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. در نهایت، قبل از خرید حتماً تلسکوپ را تست کنید و از کیفیت تصویر و عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

تلسکوپ یک هدیه محبوب است، به خصوص در طول تعطیلات. این می تواند دریچه ای برای کائنات باشد و یک عمر لذت را فراهم کند.

اما هیچ تلسکوپ "عالی" وجود ندارد - همانطور که چیزی به نام ماشین کامل وجود ندارد. در عوض، باید یک تلسکوپ را بر اساس علایق رصدی، سبک زندگی و بودجه خود انتخاب کنید. بسیاری از (مطمئناً اکثر) محدوده های شروع خوب 400 دلار یا بیشتر قیمت دارند، اگرچه برخی از انتخاب های عالی با قیمت کمتر از 250 دلار در دسترس هستند.

بنابراین در اینجا یک راهنمای برای کمک به شما در درک "جهان" مدل های تلسکوپ در دسترس است. با داشتن این چند نوع اولیه تلسکوپ، ایده خوبی خواهید داشت که هنگام جست‌وجوی بازار برای دوربین جدید خود به دنبال چه چیزی باشید (و از چه چیزهایی اجتناب کنید). یکی را که برای شما مناسب است دریافت کنید!

تلسکوپ مورد نظر شما دو مورد ضروری دارد: اپتیک با کیفیت بالا و یک پایه ثابت و بدون مشکل . و همه چیزهای دیگر برابر هستند، همانطور که در زیر خواهیم دید، دامنه های بزرگ بیشتر نشان داده می شوند و استفاده از آنها آسان تر از موارد کوچک است. اما قابل حمل بودن و راحتی را نادیده نگیرید - بهترین محدوده برای شما همان چیزی است که در واقع از آن استفاده خواهید کرد.

دیافراگم: مهمترین ویژگی تلسکوپ

مهمترین مشخصه یک تلسکوپ دیافراگم آن است - قطر عدسی یا آینه جمع‌آوری نور آن که اغلب به آن شیئی می‌گویند. مشخصات تلسکوپ را در نزدیکی کانون آن، در جلوی لوله یا روی جعبه جستجو کنید. قطر دیافراگم (D) یا بر حسب میلی‌متر یا کمتر معمول، بر حسب اینچ (1 اینچ برابر با 25.4 میلی‌متر) بیان می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، تلسکوپ شما باید حداقل 2.8 اینچ (70 میلی متر) دیافراگم داشته باشد – و ترجیحا بیشتر.

دیافراگم بزرگتر به شما امکان می دهد اشیاء کم نورتر و جزئیات ریزتر را نسبت به دیافراگم کوچکتر ببینید. اما یک دوربین کوچک خوب هنوز هم می تواند چیزهای زیادی را به شما نشان دهد - به خصوص اگر دور از چراغ های شهر زندگی می کنید. برای مثال، از یک مکان تاریک می‌توانید ده‌ها کهکشان را فراتر از کهکشان راه شیری خودمان، از طریق گستره‌ای با دیافراگم 80 میلی‌متری (3.1 اینچ) شناسایی کنید. اما احتمالاً برای دیدن همان کهکشان ها از یک حیاط خلوت معمولی حومه شهر به یک تلسکوپ 6 یا 8 اینچی (مانند تصویر سمت راست) نیاز دارید. و صرف نظر از اینکه آسمان شما چقدر روشن یا تاریک است، دید از طریق یک تلسکوپ با دیافراگم زیاد چشمگیرتر از دید همان جسم از طریق یک محدوده کوچکتر است.

از تلسکوپ‌هایی که با بزرگنمایی تبلیغ می‌شوند خودداری کنید - مخصوصاً با قدرت‌های غیرقابل قبول مانند 600×. برای بیشتر اهداف، حداکثر بزرگنمایی مفید تلسکوپ 50 برابر دیافراگم آن در اینچ (یا دو برابر دیافراگم آن بر حسب میلی متر) است. بنابراین برای دریافت یک تصویر مناسب در 600× به یک اسکوپ با عرض 12 اینچ نیاز دارید. و حتی در آن صورت، باید برای شبی صبر کنید که شرایط مشاهده عالی باشد.

 

 

انواع تلسکوپ

شما با سه نوع اصلی تلسکوپ مواجه خواهید شد:

  • رفرکتورها دارای یک عدسی در جلوی لوله هستند - این نوع از نوع است که احتمالاً بیشتر با آن آشنا هستید. در حالی که تعمیر و نگهداری آنها به طور کلی کم است، اما با افزایش دیافراگم به سرعت گران می شوند. در زبان شکستی، آپوکرومات کیفیت نوری بهتری (و گران‌تر) نسبت به آکرومات با همان اندازه ارائه می‌دهد. انیمیشنی از عبور نور از یک شکست را تماشا کنید.
  • بازتابنده ها با استفاده از یک آینه در پشت لوله اصلی، نور را جمع آوری می کنند. برای یک دیافراگم معین، این ها معمولاً کم هزینه ترین نوع هستند، اما شما باید تراز نوری را تنظیم کنید هرازگاهی - اگر زیاد به آن برخورد کنید اغلب اوقات - اما این تنظیم (به نام کولیماسیون ) ساده است. انیمیشنی از عبور نور از یک بازتابنده را تماشا کنید.
  • تلسکوپ‌های مرکب (یا کاتادیوپتری) که از ترکیبی از عدسی‌ها و آینه‌ها استفاده می‌کنند، لوله‌های فشرده و وزن نسبتاً سبکی ارائه می‌دهند. دو طرح محبوبی که اغلب می بینید، Schmidt-Cassegrains و Maksutov-Cassegrains نام دارند. انیمیشنی از عبور نور از یک تلسکوپ مرکب را تماشا کنید.

شی فاصله کانونی (F یا FL) کلید تعیین بزرگنمایی تلسکوپ ("قدرت") است. این به سادگی فاصله کانونی هدف تقسیم بر فاصله کانونی چشمی است که روی لوله آن خواهید یافت. به عنوان مثال، اگر یک تلسکوپ دارای فاصله کانونی 500 میلی متر و چشمی 25 میلی متری باشد، بزرگنمایی آن 500/25 یا 20× است. اکثر انواع تلسکوپ ها با یک یا دو چشمی عرضه می شوند. بزرگنمایی را با تعویض چشمی با فواصل کانونی متفاوت تغییر می دهید.

کوه: کم ارزش ترین دارایی یک تلسکوپ

تلسکوپ شما به چیزی محکم برای پشتیبانی نیاز دارد. بسیاری از تلسکوپ ها به راحتی با سه پایه یا پایه بسته بندی می شوند، اگرچه لوله های برخی از دوربین های کوچکتر اغلب فقط یک بلوک نصب دارند که به آنها اجازه می دهد با یک پیچ به یک سه پایه عکس استاندارد متصل شوند. (احتیاط: سه پایه ای که برای گرفتن عکس های فوری از خانواده شما به اندازه کافی خوب است، ممکن است برای ستاره شناسی به اندازه کافی ثابت نباشد.) پایه هایی که به طور خاص برای تلسکوپ ها طراحی شده اند، معمولاً از بلوک های اتصال تک پیچ صرف نظر می کنند و حلقه ها یا صفحات قوی تر و بزرگتر را انتخاب می کنند.

در برخی از پایه‌ها، دوربین به چپ و راست، بالا و پایین می‌چرخد، درست مانند سه پایه عکس. اینها به عنوان پایه های ارتفاع-آزیموت (یا به سادگی alt-az ) شناخته می شوند. شناخته می‌شود بسیاری از بازتابنده‌ها بر روی یک پلت فرم چوبی ساده و شیک قرار می‌گیرند که به نام دابسونین ، که نوعی از کوه alt-az است. مکانیسم درگیرتری که برای ردیابی حرکت ستارگان با چرخش روی یک محور طراحی شده است، کوه استوایی نامیده می شود . اینها معمولاً بزرگتر و سنگین تر از طرحهای alt-az هستند. برای استفاده صحیح از یک پایه استوایی، باید آن را با قطبی، ستاره شمالی، تراز کنید.

برخی از تلسکوپ ها دارای موتورهای کوچکی هستند که با فشار دادن دکمه صفحه کلید، آنها را در آسمان حرکت می دهند. در مدل‌های پیشرفته‌تر از این نوع که اغلب تلسکوپ‌های Go To نامیده می‌شوند، یک کامپیوتر کوچک در کنترل دستی تعبیه شده است. هنگامی که تاریخ، زمان و مکان فعلی خود را وارد کردید (و بسیاری از مدل‌های جدید حتی نیازی به انجام این کار ندارند)، دامنه می‌تواند خود را به هزاران جرم آسمانی نشان دهد و ردیابی کند. برخی از «برو به» به شما امکان می‌دهند یک تور با راهنما از بهترین نمایش‌های آسمانی انتخاب کنید، که با یک بازخوانی دیجیتالی که در مورد هر شیء شناخته شده است، کامل می‌شود.

اما دامنه‌های Go To برای همه مناسب نیستند - اگر ندانید چگونه ستاره‌های هم‌ترازی درخشان را در آسمان پیدا کنید، فرآیند راه‌اندازی ممکن است گیج‌کننده باشد. و مدل‌های Go To با قیمت پایین‌تر با دیافراگم‌های کوچک‌تر نسبت به دوربین‌های سطح پایه با قیمت مشابه که فاقد وسایل الکترونیکی هستند، عرضه می‌شوند.

تلسکوپ در کافه راهنما

 

Weergaven: 1

Opmerking

Je moet lid zijn van Beter HBO om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van Beter HBO

© 2024   Gemaakt door Beter HBO.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden